Zrywam ten chwast i zalewam wrzątkiem. To mój sposób na opuchnięte kostki
Napar pokrzywy na opuchnięte kostki poleciła mi farmaceutka. Kiedy zaczęłam mieć poważny kłopot z wiecznie opuchniętymi kostkami, poszłam do osiedlowej apteki i zapytałam wprost, czy drogi suplement z reklamy na nadmiar wody w organizmie będzie skuteczniejszy od herbatek ziołowych o działaniu moczopędnym. Farmaceutka uśmiechnęła się i podała mi herbatkę z pokrzywy.
Jak zrobić napar z pokrzywy na opuchnięte kostki?
Sposób z pokrzywą stosuję od kilku lat. Wiosną jednak, zamiast parzyć herbatkę z suszonej pokrzywy, często idę do lasu albo na łąkę i zbieram świeżą pokrzywę. Zrywam najczęściej górne listki, wrzucam do kubka i zalewam wrzątkiem. Po kilku minutach mam przepyszną herbatkę, która ma delikatne działanie moczopędne i u mnie rewelacyjnie sprawdza się jako wsparcie przy walce opuchniętymi kostkami (oprócz regularnego picia pokrzywy w czasie, kiedy kostki puchną – a dzieje się to zwykle w ciepłe dni – staram się też odpowiednio dużo pić, dbać o odpowiednią ilość ruchu i stosuję masaże suchą szczotką).
Aby zrobić napar z pokrzywy, nie musisz zbierać zielska, jeśli nie chcesz, albo nie masz gdzie (pokrzywę należy zbierać poza miastem, z dala od źródeł zanieczyszczeń), kup gotową herbatkę z pokrzywy. Jest dostępna w aptekach i marketach. Kosztuje dosłownie grosze – za 30 torebek zapłacisz mniej, niż 5 zł.
Jakie działanie ma pokrzywa?
Pokrzywa ma działanie moczopędne, pomaga usunąć nadmiar wody z organizmu, jest polecana przy naturalnych detoksach. Ale to nie są jedyne zalety tego zioła. W medycynie naturalnej stosuje się ją jako środek przeciwzapalny, odkażający i wzmacniający organizm, pokrzywę zaleca się także przy zaburzeniach miesiączkowania i przy anemii. Napar z pokrzywy będzie dobrym wsparciem dla osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy, ponieważ pokrzywa nie tylko usuwa nadmiar wody organizmu, ale też poprawia trawienie.
Ważne: ze względu na działanie moczopędne, nie pij herbatki z pokrzywy na noc, jeśli stosujesz na stałe jakieś leki, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ zioła mogą wchodzić w interakcje z lekami.